Header photo

2020-06-15

Kiła- wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć

Kiła -jest chorobą zakaźną którą wywołuje krętek biały ,bakteria jest sprawcą zakażenia w trakcie stosunku seksualnego (oralny pochwowy odbitniczy) Jest wtedy to kiła nabyta. Kiedy kretki przejdą przez łożysko to zakażenie następuje w łonie matki  - jest to wtedy kiła wrodzona.

 

KIŁA NABYTA  

Wyróżniamy trzy okresy o różnych objawach klinicznych :

-pierwszy okres kiły tzw. kiła pierwotna inaczej pierwszorzędowa.

Po około 3 tygodniach od zakażenia pojawia się objaw pierwotny ,owrzodzenie lub naciek na skórze lub błonie śluzowej .U  kobiet to wargi sromowe ,szyjka macicy ,pochwa i okolice odbytu .U mężczyzn napletek ,żołądz i okolice odbytu .Węzły chłonne pachwinowe obrzmiewają .Owrzodenie jest niebolesne ,goi się samoistnie po kilku tygodniach .Po 5 tygodniach od zakażenia kretki krażą w krwi co możemy wykryć za pomocą badani zwanego odczyn Wasserman (WR) WYNIK DODATNI .

-drugi okres kiły tzw. kiła wtórna .drugorzędowa ,uogulniona

Między 3  ,a 6 tygodniem od zakażenia objawy kliniczne pojawiają okresowo .Objawy to powiększone węzły chłonne,.tzw angina kiłowa ,zmiany skórne ,wykwity skórne mają charakter od licznych małych plamek do dużych wykwitów skórnych ropnych krost.

-trzeci okres kiły tzw. kła póżna trzeciorzędowa.

Ujawnia się u osób nie leczonych w ciągu 5 do 10 lat od zakażenia .W narządach wewnętrznych pojawiają się kilaki zmiany guzkowate ok 3 cm zawierające w środku masę martwicze o konsystencji kleju .W zaawansowanej kile może dojść rownież do zaburzeń neurologicznych.

 

KIŁA  WRODZONA

Ten rodzaj kiły ma charakter uogólniony ,najgroźniejsza dla płodu jest drugi okres kiły u matki wtedy liczba kretek w krwi jest najliczniejsza.

PRZEBIEG KIŁY WRODZONEJ 

Obumarcie dziecka i jego wydalenie ( od 5 miesiąca)

Kiła wrodzona wczesna;

- noworodek umiera tuż po urodzeniu z powodu kiłowego zapalenia płuc,

-pod koniec pierwszego miesiąca życia występuje uszkodzenie przez ziarnine kiłową nasad kościdługich ,pęcherzyca na dłoniach i stopach 

Kiła wrodzona późna;  (  ujawnia się po 2 roku życia ) 

-kilaki skóry i narządów wewnętrznych 

-zmiany zwyrodnieniowe zębów ,zapalenie rogówki ( w efekcie ślepota ) ,zapalenie nerwów słuchowych ( w efekcie głuchota) czyli tzw TRIADA   HUTCHINSONA

 

LECZENIE  KIŁY 

Polega na podawaniu choremu antybiotyków dożylnie lub domięśniowo. Pomimo rozwoju medycyn w leczeniu tej choroby nadal wykorzystuje się penicyline najlepiej zwalcza Treponema pollidum bakterie odpowiedzialne za rozwój kiły.

Kiła to nie zapomniana choroba z 1494 roku ( wojna o Napoleona ) choć istnieje teoria ze przywieziono ja do Barcelony po drugiej wyprawie Kolumba .To jednostka chorobowa  bardzo niebezpieczna która nadal atakuje .Jednak mamy wpływ na to czy się nią zarazimy lub nasze dzieci .Bądźmy czujni nie uprawiajmy stosunków z przypadkowym partnerem ,używajmy prezerwatyw dbajmy o higiene osobista .KOCHANE SZANUJCIE SIĘ I DBAJCIE O SWOJE CIAŁO

 

Piśmiennictwo;

T.Wróblewski

N.Miechowiecka

''PATOLOGIA''

Autor artykułu
Magdalena Toczek

Magdalena Toczek

Licencjonowana położna na oddziale ginekologii onkologicznej

Magdalena Toczek- licencjonowana położna, od 15 lat pracuje w zawodzie, obecnie w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, oddział ginekologii onkologicznej. W swojej pracy codziennie styka się z kobietami i ich problemami ginekologicznymi. Empatyczna, kreatywna, oddana swojej pracy. Żona i mama dwójki... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
Plastyka warg sromowych- labioplastyka
Przygotowanie pacjentki do operacji ginekologicznej.
Atrofia pochwy
Nowotwór szyjki macicy
więcej artykułów >