Header photo

2019-12-12

Opryszczka narządów płciowych.

    Opryszczka to coś co większości z nas kojarzy się wyłącznie z nieprzyjemnie wyglądająca zmiana w obrębie błony śluzowej ust lub nosa. 

Ta postać to HSV typu 1 ( Herpes simplex virus ) znana również opryszczka pospolitą, dlatego ze pojawia się bardzo często i znaczna ilość społeczeństwa (niemal 90%) jest nosicielem tego wirusa, jednak nie u każdego z nas pojawiają się zmiany skórne.

 

Najłatwiej jest się zarazić po przez kontakt z osobami, u których obecne są zmiany z pęcherzykami, ponieważ płyn który je wypełnia jest najbardziej zakaźny. 

Nie zmienia to jednak faktu, ze należy być ostrożnym w bezpośrednim kontakcie z błonami śluzowymi i skórą osób zakażonych np. przy pocałunkach, czasami przez picie z jednego naczynia, używanie wspólnych sztućcy, maszynki do golenia czy ręczników. 

 

   Wirus HSV typu 2, czyli tzw. opryszczka narządów płciowych przenosi się w podobny sposób. Ulega przeniesieniu w wyniku kontaktu bezpośredniego ze skórą nosicieli podczas różnych praktyk seksualnych, m.in. kontaktów analnych, orogenitalnych lub oroanalnych.

 

Po wniknięciu wirusa dochodzi do wystąpienia zespołu objawów zwanych zakażeniem pierwotnym. Odczuwalny jest ból, pieczenie lub świąd. Skóra robi się żywoczerwona, a na jej powierzchni zaczynaja pojawiać się zmiany– począwszy od pęcherzyków i nadżerek, na strupach kończąc.

Zakażenie pierwotne odczuwalne jest najmocniej. 

Wirus, po wywołaniu zakażenia pierwotnego, przemieszcza się drogą nerwów do neuronów czuciowych w okolicy krzyżowej kręgosłupa, gdzie pozostaje w postaci utajonej przez lata.

 

Nawroty nie są już tak burzliwie odczuwalne i przeważnie pojawiają się w tych samych miejscach. 

Czynnikami wywołującymi nawrót opryszczki są miesiączka, stres, promieniowanie UV, infekcje bakteryjne lub wirusowe, zmęczenie lub miejscowe urazy skóry.

 

U kobiet zmiany uwidaczniają się na wargach sromowych, ścianach pochwy, szyjki macicy lub na skórze okolicy okołoodbytniczej oraz pośladków. Z kolei u mężczyzn zmiany umiejscowione są na napletku, żołędzi, skórze prącia, pośladków lub okolicy okołoodbytniczej.

Kontakty oralne mogą spowodować opryszczkowe zapalenie gardła.

 

     Leczenie opryszczki narządów płciowych polega na zażywaniu leków przeciwwirusowych, które łagodzą objawy oraz skracają okres trwania choroby. Wspomagająco można zażywać leki przeciwbólowe, wykonywać okłady z lodu na zmienioną chorobowo okolicę i nosić bawełnianą przewiewną bieliznę.

 

     Czy można się uchronić przed zakażeniem? 

Najważniejszym elementem profilaktyki jest szczerość wobec partnera seksualnego. Nie należy ukrywać faktu ze jest się nosicielem wirusa, gdyż zarażać można również w okresie bezobjawowym choroby.

Powinno się również unikać ryzykownych kontaktów seksualnych. 

Używanie prezerwatywy lateksowej podczas stosunku zmniejsza ryzyko zakażenia, ale go NIE ELIMINUJE. 

Gdy już wystąpią wykwity skórne należy unikać współżycia z osobami zdrowymi

Autor artykułu
Paulina Dorna

Paulina Dorna

studentka położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Paulina Dorna, studentka położnictwa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, interesuje się makijażem oraz sportem, przez 4/5 lat trenowała siatkówkę. Empatyczna i dająca dużo pozytywnej energii pacjentkom. 

 

Jej motto:

"Nie myśl o tym co było ani o... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
Pielęgnacja po nacięciu krocza.
CHOROBY SROMU, A KOBIETY CIĘŻARNE.
Młode pokolenie o sromach
Cytologia- podstawowe badanie diagnostyczne
więcej artykułów >