Header photo Trigger
Magazyn Kobieca Sprawa wspiera fundację! 2021-07-13 powrót do listy

W Polsce oficjalnie odnotowuje się 761 nowych zachorowań na nowotwór sromu w ciągu roku. Niski poziom świadomości i wiedzy kobiet, a także błędna diagnostyka powodują, że te statystyki są w rzeczywistości wyższe. Rak sromu zajmuje czwarte miejsce co do częstości zachorowalności na nowotwory złośliwe narządu rodnego: po raku szyjki macicy, jajnika i błony śluzowej trzonu macicy. Rocznie umiera 407 kobiet z powodu raka sromu w Polsce (dane pochodzące z Krajowego Rejestru Nowotworów, rok 2020).

 

WSTYD:

Według przeprowadzonych badań wynika, że kobiety jako pierwszy powód unikania wizyt u ginekologa wymieniają wstyd - do tego przyznaje się aż 2/3 Polek. W większości domów rozmowy o seksualności, płciowości, są sporadyczne, nieśmiałe, z niedomówieniami. W dawnej polszczyźnie srom oznaczał „wstyd” i z tego znaczenia wywodzą się dzisiejsze „narządy płciowe kobiety” czyli część ciała wyjątkowo wstydliwa. Wyraz #srom pochodzi od prasłowiańskiego rzeczownika sormъ oznaczającego „wstyd”, „hańbę”. Dziewczynki słyszą o „sikulce”, „psiapsi”, „kaczce” od najmłodszych lat, zamiast słyszeć o pochwie, waginie, sromie. Dlatego m.in komunikacja pacjentka - lekarz jest niepełna i niemiarodajna co może prowadzić do nieprawidłowego diagnozowania.

Zgodnie z misją upowszechniania i oswajania wiedzy o nowotworze sromu, diagnozie, leczeniu rekonwalescencji, zorganizujemy dla Ciebie obszary, miejsca, wydarzenia, gdzie znajdziesz wszelkie odpowiedzi na krępujące pytania.

Stworzymy bezpieczne miejsca w internecie i poza nim, w których nie ma tematów tabu, bo ważniejsze od skrępowana i wstydu jest Twoje zdrowie. Nauczymy Cię tego i będziemy zawsze obok!

Stworzymy wartościowe i merytoryczne treści, filmy edukacyjne, programy na żywo, podcasty, broszury. Wszystko po to abyś miała łatwy dostęp do niezwykle ważnej wiedzy na temat Twojego sromu. Wspólnie odczarujemy słowa, które przez intymne zabarwienie zawstydzają Cię choć nie powinny.

W naszych działaniach wspierają nas dziewczyny z portalu www.kobiecasprawa.pl. Co one wymyśliły? Mamy kobiece flow, współpracujemy i ufamy sobie. Połączyłyśmy więc nasze energie i wynikiem są ekstra koszulki, z których sprzedaży każde 5 złotych trafia na nasze konto! 

 

Dziękujemy za każdą złotówkę <3