Header photo

2019-08-27

Stany przednowotworowe sromu.

Dzisiaj omówimy stany przedrakowe, do których należą- śródnabłonkowa neoplazja sromu, choroba Pageta oraz czerniak in situ.  

 

SRÓDNABŁONKOWA NEOPLAZJA  SROMU ( VULVAR INTRAEPITHELIAL NEOPLASIA ,VIN  ) 

 

-VIN jest przyczyną uporczywego bólu i świądu skóry okolic sromu ,a także zaburzeń psychoseksualnych W 1986 VIN został podzielony na trzy podtypy.

-VIN I ( łagodna dysplazja )

-VIN II  (umiarkowana dysplazja )

-VIN III ( ciężka dysplazja ) 

W 2004 roku wprowadzono podział VIN na typ zwykły i zróżnicowany .TYPY różnią się cechami klinicznymi , przyczyna powstania  ,biologia oraz  predyspozycja do zezłośliwienia 

-VIN typu zwykłego ( uVIN ) jest spowodowana zakażeniem wirusem HPV ,najczęściej występuje u młodszych kobiet może być wieloogniskowy.

-VIN typu zróżnicowanego ( dVIN ) występuje rzadziej ale może być bardziej złośliwy nie ma związku z HPV ale jest związany z Liszajem twardzinowym ,występuje częściej u starszych kobiet .Ma postać jedoogniskowej zmiany ma silny związek z przebytym lub obecnym rakiem kolczystokomórkowym  

postać zmian może być różna .Mogą być czerwone białe odstające płaskie albo owrzodzenia często sączące się .Do tego dochodzi świąd ,ból  

VIN ( dVIN) to zmiany związane z liszajem twardzinowym lub płaskim .Skóra szorstka pogrubiała świąd i pieczenie sromu.

 

LECZENIE 

Bardzo ważne jest żeby diagnozowanie choroby nie trwało zbyt długo .Często kobiety lekceważą zmiany oraz objawy albo są leczone przeciwgrzybiczo ,przeciwzapalnie. Ostatecznym potwierdzeniem diagnozy jest wynik badania histopatologicznego z pobranego wycinka ze sromu w znieczuleniu miejscowym.

Metody leczenia stanowi przedrakowych są różne- terapia fotodyndmiczna ,walporyzacja laserem albo wycięcie zmian lub usuniecie sromu. 

 

 

CHOROBA  PAGETA  OKOLICY SROMU  (  extramammary Paget' s disease   EMPD  )

 

 

Jest to zmiana śródnabłonkowa sromu nie wywodząca się z nabłonka płaskiego .Objawami choroby jest pieczenie i świąd sromu krwawienie do 5 lat trwania choroby .Występuje u kobiet w okresie pomenopauzalnym ,ma postać wieloogniskowa obejmuje wzgórek łonowy okolicy krocza odbytu oraz na wewnętrznej powierzchni ud .Zmiany są łuszczące sączące mogą być wypryskowe lub czerwono białe .Jest zmiana śródnabłonkowa ale może dochodzić do skóry właściwej ,czasem może być związana z głębiej leżącym gruczorakolakiem .U  ponad 25% badanych stwierdzono współistniejącego raka piersi endometrium odbytnicy pęcherza moczowego ,trzustki ,żołądka.

Leczenie polega na szerokim wycięciu miejscowym do głębokości 6mma również jednostki łojotokowe -włosowate .Zdarza się że leczenie jest bardziej radykalne z wycięciem obszaru zajętego, które sięga do powięzi oraz obustronna limfadenektomie okolicy pachwinowej i udowej  .Niestety nawroty choroby zdarzają się często  dlatego że zmiany są większa niż widoczne gołym okiem. 

 

 

CZERNIAK in situ okolicy sromu ( melanoma  in  situ ,MIS  )

zmiana występuje rzadko w okolicy sromu  i stosunkowo wolniej przechodzi w czerniak inwazyjnego. Przy zmianach barwnikowych może być rozważana reguła ABCDE   

A - asymetria ,znamię wylewające się

B - brzegi poszarpane mające zgrubienia

C - czerwony ,czarny ,niejednolity kolor 

D - duży rozmiar powyżej 6MM

E - ewolucja zmiany zachodzące w znamieniu

 

Żeby wykluczyć czerniaka należy wykonać biopsję sztancowa z miejsca podejrzanego ,wyznaczenie głębokości zmiany .Nie zaleca się usuwanie zmian metodami kriochirurgii  lub laserem gdyż materiał musi być zbadany przez histopatologa . Przy wyniku melanoma in situ  potwierdza się wycięcie zmiany z 0.5 cm marginesem zdrowych tkanek.

 

PIŚMIENICTWO

Stany przednowotworowe sromu- śródnabłonkowa neoplazja sromu,

choroba Pageta oraz czerniak in situ.

Annelinde Terlou ,Leen J. Blok ,Theo J.M. Helmerhorst ,Marc Van Beurden

 

Autor artykułu
Magdalena Toczek

Magdalena Toczek

Licencjonowana położna na oddziale ginekologii onkologicznej

Magdalena Toczek- licencjonowana położna, od 15 lat pracuje w zawodzie, obecnie w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, oddział ginekologii onkologicznej. W swojej pracy codziennie styka się z kobietami i ich problemami ginekologicznymi. Empatyczna, kreatywna, oddana swojej pracy. Żona i mama dwójki... czytaj więcej >

Inne artykuły tego autora
Plastyka warg sromowych- labioplastyka
Przygotowanie pacjentki do operacji ginekologicznej.
Atrofia pochwy
Nowotwór szyjki macicy
więcej artykułów >