Autor artykułu
Magdalena Toczek

Magdalena Toczek

Licencjonowana położna na oddziale ginekologii onkologicznej

Magdalena Toczek- licencjonowana położna, od 15 lat pracuje w zawodzie, obecnie w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, oddział ginekologii onkologicznej. W swojej pracy codziennie styka się z kobietami i ich problemami ginekologicznymi. Empatyczna, kreatywna, oddana swojej pracy. Żona i mama dwójki dzieci.

Artykuły autora
2021-07-13
Plastyka warg sromowych- labioplastyka

Słowo labio to warga. Labioplastyka to plastyka warg sromowych. Podobnie jak inne części ciała także wargi sromowe można poddać korekcji.

2021-01-17
Przygotowanie pacjentki do operacji ginekologicznej.

Dzisiaj chciałabym, znowu wrócić do choroby, jaką jest rak sromu. Pracuje już 15 lat z pacjentami onkologicznymi, a każda kobieta inaczej reaguje na przebieg choroby, każda jest indywidualnym przypadkiem. Jednym ze sposobów leczenia raka sromu jest leczenie chirurgiczne, biorąc pod uwagę zaawansowanie choroby, często jest to operacja sposobem Hakera.

2020-09-27
Atrofia pochwy

Dziś  chciałabym  powrócić  do artykułu   o zapaleniu pochwy ,gdyż  specjalnie  pominąłem   jeden z rodzai  jakim jest atroficzne zapalenie pochwy.

ATROPHIA  ( z  łaciny )  ZANIK

Zanik  kojarzy  nam się z okresem  senium czyli ( z łaciny podeszły wiek ) .Czas płynie czy tego chcemy czy też nie .Rodzimy się ,dojrzewamy ,zakochujemy  ,spełniamy się zawodowo ,rodzinnie ,przeżywamy małe i duże smutki.

2020-09-14
Nowotwór szyjki macicy

Dzisiejszym tematem naszego artykułu jest nowotwór szyjki macicy, który nazywany jest cichym zabójcą, potrafi się on rozwijać zupełnie bezobjawowo nawet 12 lat. Jest to drugi po nowotworze piersi rak złośliwy niosący śmierć w populacji kobiet na świecie. Jednym z głównych czynników mogących wywołać tego podstępnego zabójcę jest wirus HPV a dokładnie typy onkogenne 16,18, 45,31,33,52,35,58,56,59,39,51,73,68, 66

2020-08-14
Zapalenie pochwy

Kobieca pochwa to zamknięty obszar ,który ma swoją florę bakteryjną .Flora bakteryjna zmienia się w zależności od poziomu hormonów,wieku kobiety,aktywności seksualnej również przy przyjmowaniu leków, oraz uszkodzenie pochwy przez czynniki zewnętrzne.

2020-06-15
Kiła- wszystko co powinniśmy o niej wiedzieć

Kiła -jest chorobą zakaźną którą wywołuje krętek biały ,bakteria jest sprawcą zakażenia w trakcie stosunku seksualnego (oralny pochwowy odbitniczy) Jest wtedy to kiła nabyta. Kiedy kretki przejdą przez łożysko to zakażenie następuje w łonie matki  - jest to wtedy kiła wrodzona.

2020-01-22
Wulwodynia - co to takiego?

Wulwodynia - to choroba zewnętrznych narządów płciowych kobiety .Jak to nadal bywa większość kobiet wstydzi się problemu, boi się diagnozy, milczy, cierpi ,spada jej poczucie wartości .Należy jak najszybciej zgłosić się o pomoc, gdyż w przypadku tej choroby leczenie jest trudne i trzeba działać szybko .Często obok  rozwija się depresja.

2019-10-06
Jedz na zdrowie.

"Jedz na zdrowie"- często słyszymy takie słowa, choć nie zawsze jemy zdrowo. Obecnie uważa się, że to co jemy ma ogromny wpływ na nasz organizm, możemy tak ułożyć naszą dietę aby zapobiegać pojawieniu raka. Pierwszym krokiem zdrowego trybu życia jest rzucenie palenia oraz utrzymanie prawidłowej wagi ciała .Nasza dieta powinna być bogata w witaminy A,C,E pierwiastki magnez i selen .Starajmy sie jeść dużo świeżych warzyw i owoców ale równiez duszony ch,gotowanych na parze Właczmy na stałe do naszej diety pomidory brokuły winogrona awokado oraz cytrusy bogate w antyrakowe flawonoidy oraz luteine .A także kapuste ,brukselkę czosnek ,pietruszkę, cukinię, rukolę, szpinak.

2019-08-27
Stany przednowotworowe sromu.

Dzisiaj omówimy stany przedrakowe, do których należą-śródnabłonkowa neoplazja sromu, choroba Pageta oraz czerniak in situ. SRÓDNABŁONKOWA NEOPLAZJA  SROMU ( VULVAR INTRAEPITHELIAL NEOPLASIA ,VIN)

 

-VIN jest przyczyną uporczywego bólu i świądu skóry okolic sromu ,a także zaburzeń psychoseksualnych W 1986 VIN został podzielony na trzy podtypy.

 

2019-08-11
Liszaj twardzinowy.

Dzisiaj chciałabym wrócić do mojego artykułu dotyczącego nowotworu sromu i napisać kilka słów o Liszaju Twardzinowym- ( LICHEN SCLEROSUS - LS), jest to schorzenie często nawracające, przewlekle narządów płciowych, u kobiet- sromu. Choroba ta w przeszłości nazywana liszajem twardzinowym i zanikowym lub liszajem białym.  Rozpoznać ją można po tym, że na skórze zobaczymy zbielenie i zgrubienie. Te zmiany skórne najczęściej występują w okolicy narządów płciowych. Zdecydowanie większa liczba zachorowań dotyczy kobiet bo aż 85% wszystkich przypadków.  Może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dziewczynek w 8 − 13 roku życia, a także u dojrzałych kobiet w okresie pomenopauzalnym (50 − 60 rok życia).Choroba ta dotyka również mężczyzn ale dużo rzadziej niż u kobiet. Nie musisz się jednak martwić, że zarazisz nim partnera lub partnerkę podczas zbliżenia, bo nie jest to choroba zakaźna.

2019-07-12
Wirus HPV cz.2 Kłykciny kończyste

Dzisiaj opowiem Wam o Kłykcinach Kończystych, które są częstym skutkiem zakażenia narządów płciowych typami wirusa HPV 6 i HPV 11 .

Uważa się, że wśród osób mających dużo partnerów seksualnych- ryzyko wzrasta o ponad 50 %.
2019-07-02
Aby wakacje były bezpieczne-Grzybica pochwy.

Wakacje właśnie się rozpoczęły. Spędzamy urlop na rajskich plażach, smakujemy nowe potrawy ale i pozwalamy sobie na małe grzeszki w postaci lodów, gofrów z bitą śmietaną, słodkich napojów. Gdy jesteśmy na urlopie poznajemy nowych ludzi, a czasem nawiązujemy wakacyjne romanse. Niestety czasem bywa tak, że z wakacji przywieziemy nie tylko miłe wspomnienia, czy cały album zdjęć, ale możemy wrócić z róznymi schorzeniami. Jednym z nich może być grzybica pochwy.

2019-06-19
Wirus HPV cz.1

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) należy do rodziny Papillomaviridae, która obejmuje ponad 2100 typów wirusa. Wyróżniamy wysokoonkogenne i niskoonkogenne typy HPV, a poszczególne typy wykazują zróżnicowane powinowactwo narządowe.

2019-06-19
Gojenie ran po operacji raka sromu.

Gojenie ran po operacji ginekologicznej raka sromu to długotrwały proces leczenia i stanowi duże obciążenie fizyczne i psychiczne dla kobiet. W Klinice przy Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu położne na oddziale ginekologii zachowawczej od wielu lat opatrują rany po operacjach sromu.

2019-06-03
Nowotwór sromu

Rak sromu nie jest częstym schorzeniem. Przewiduje się, że w bieżącym roku w USA zostanie stwierdzonych około 4500 nowych przypadków raka sromu, a z powodu tego nowotworu umrze około 850 kobiet, co stanowi wzrost około 18% w stosunku do roku 2007. Dane uzyskane z Krajowej Bazy Danych....

2019-05-09
Zapalenie sromu - przyczyny i objawy.

Srom w prawidłowych warunkach bardzo rzadko ulega stanom zapalnym. Zapalenie następuję w momencie uszkodzenia naskórka i wtedy następuje zakażenie. Przyczyny są bardzo różne, np : urazy mechaniczne (otarcia , zranienia), brak odpowiedniej higieny krocza i sromu